Operacija ir mityba

operacja_a_stan_odzywienia

Onkologinės operacijos metu yra pašalinamas auglys ir šalia jo esantys audiniai, kuriuose gali būti navikinių ląstelių. Kartais yra pašalinami ir sveiki audiniai, tokiu būdu užkertant kelią naviko plitimui.

 
Chirurginės procedūros kaip vieno iš gydymo metodų taikymas priklauso nuo:

  • naviko rūšies,
  • naviko lokalizacijos,
  • navikinių ląstelių, vadinamųjų metastazių, buvimo kituose organuose nei pirminio naviko vieta.

Ne visada galima atlikti operaciją. Tačiau daugiau nei pusės tiriamųjų atveju navikai yra operuotini, po ko pajungiami kiti gydymo metodai, tokie kaip radioterapija ar chemoterapija.

Operacijos ir mitybos pagalba

Dėl su neprievalgiu ir operacija susijusios rizikos rekomenduojama, kad prieš chirurginę procedūrą būtų įvertintas visų sergančiųjų įmitimas. Nepakankamai įmitusių pacientų atveju reikia svarstyti apie perioperacinę mitybos terapiją. Tačiau yra verta pamąstyti, ar nevertėtų taikyti mitybos pagalbą minėtose 3 fazėse:

  • priešoperacinėje,
  • perioperacinėje,
  • pooperacinėje.

Priešoperacinis ir perioperacinis laikotarpiai

Daugybės navikų rūšių atveju diagnozės nustatymo ir sprendimo dėl operacijos metu jau pasireiškia pirmieji paciento organizmo neprievalgio simptomai, daugiausia kūno masės netekimas. Tai sąlygoja pernelyg mažas suvartojamo maisto kiekis palyginus su jo poreikiu. Todėl yra svarbu palyginti anksti įtraukti pagalbinę mitybą, kurios tikslas yra aprūpinti pakankamu energijos ir baltymų kiekiu. Pagalbinė mityba yra taikoma likus daug laiko iki operacijos, ypač sergančiųjų, kuriems navikas yra išsidėstęs galvos, kaklo, skrandžio ir žarnyno srityse. Šiems ligoniams dažniausiai gresia neprievalgis ir su naviku susijęs išsekimas. Pagalbinės mitybos įvedimo priešoperaciniu laikotarpiu dėka sergantieji gali būti tinkamai paruošti operacijai ir užkirstas kelias jų įmitimo po operacijos pablogėjimui.

Pooperacinis laikotarpis

Pooperacinio laikotarpio metu gydymo tikslas yra sergančiojo grąžinimas prie normalaus funkcionavimo bei komplikacijų sumažinimas. Tuo metu organizmui reikia žymiai daugiau maistingųjų medžiagų, ypač baltymų, kurie vaidina svarbų vaidmenį žaizdų gijimo ir organizmo atsistatymo procese. Sergantieji nenoriai valgo, todėl tokiu metu yra gyvybiškai svarbu reguliariai stebėti sergančiojo mitybą ir esant reikalui įvesti medicininio mitybos preparatus. Tokiu metu yra labai naudingi per burną vartojami mitybos preparatai, ypač ligoniams, kurie tik iš dalies patenkina energijos poreikį tradicinės mitybos būdu.

Atitinkama mityba sumažina pooperacinių komplikacijų riziką, įskaitant:

  • skatina pooperacinių žaizdų gijimą,
  • sumažina pooperacinių komplikacijų atsiradimo riziką,
  • sumažina metabolinių komplikacijų riziką,
  • sutrumpina hospitalizavimo laiką.

Mitybos pagalba yra taip pat būtina pacientams, kuriems siekiant sunaikinti naviką buvo pašalinti organai (arba tam tikros jų dalys), atsakingi už maisto vartojimą, virškinimą arba pasisavinimą. Jeigu operacija buvo atlikta galvos arba kaklo srityje, dažniausiai jiems kyla problemų dėl kramtymo ir rijimo. Tuo tarpu pacientams, kuriems buvo operuoti virškinamojo trakto organai, dažnai atsiranda virškinimo ir pasisavinimo sutrikimų. Pagalbinės mitybos tikslas yra pateikti organizmui atitinkamą maistingųjų medžiagų kiekį.

 

spausdinti
spausdinti
adv_banner adv_banner
porady
Psichologinė parama pacientui

Onkologinis susirgimas tai krizinė situacija...

daugiau>
jak_zmotywowac_chorego_do_podjecia_leczenia
Kaip motyvuoti ligonį pradėti gydymą?

Visuomenėje onkologiniai susirgimai...

daugiau>
jak_radzic_sobie_z_diagnoza_choroby_onkologicznej
Kaip susidoroti su onkologinės ligos diagnoze?

Sergančiųjų ir slaugytojų apsaugos...

daugiau>

Privatumo nustatymai

Čia galite bet kada paskelbti ir keisti slapukų nustatymus.

Būtinieji slapukai

Jie yra būtini tam, kad svetainė veiktų, ir negali būti išjungti. Paprastai jie yra įdiegiami tiktai tada, jeigu atliekate veiksmus, kurie prilyginami prašymui suteikti paslaugas (privatumo parinkčių nustatymas, prisijungimas, formų pildymas, t.t.). Naršyklės nustatymuose galite išjungti slapukus arba pasirinkti, kad Jums būtų pranešta apie šiuos slapukus, tačiau tokiu atveju galėsite naudotis ne visomis svetainės dalimis.

Analitiniai slapukai

Jie leidžia mums skaičiuoti apsilankymų svetainėje skaičių ir apsilankymų šaltinius, vertinti ir pagerinti mūsų svetainės veikimą. Jie mums parodo, kurie puslapiai yra populiariausi ir mažiausiai populiarūs, ir kaip lankytojai naršo svetainėje. Jeigu šių slapukų nepriimsite, mes nežinosime, kada Jūs lankėtės mūsų svetainėje ir negalėsime stebėti jos veikimo.

Funkciniai slapukai

Jie leidžia pagerinti svetainės funkcionalumą ir pritaikyti ją pagal asmeninius poreikius. Juos galime įdiegti mes arba trečiosios šalys, kurių paslaugas įtraukėme į savo svetainės puslapius. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, gali būti, kad kai kurios arba visos iš šių paslaugų tinkamai neveiks.
Daugiau informacijos galite rasti mūsų Slapukų naudojimo tvarkoje.

Reklaminiai slapukai

Juos per mūsų svetainę gali įdiegti mūsų reklamos partneriai, siekdami sukurti Jūsų interesų profilį ir rodyti Jums aktualią reklamą kitose svetainėse. Šie slapukai nesaugo pačios asmeninės informacijos, bet pagal unikalų numerį identifikuoja Jūsų naršyklę ir interneto įrenginį. Jeigu nesutiksite priimti šių slapukų, Jums bus rodoma Jums ne tokia aktuali reklama.