
Onkologinės operacijos metu yra pašalinamas auglys ir šalia jo esantys audiniai, kuriuose gali būti navikinių ląstelių. Kartais yra pašalinami ir sveiki audiniai, tokiu būdu užkertant kelią naviko plitimui.
Chirurginės procedūros kaip vieno iš gydymo metodų taikymas priklauso nuo:
- naviko rūšies,
- naviko lokalizacijos,
- navikinių ląstelių, vadinamųjų metastazių, buvimo kituose organuose nei pirminio naviko vieta.
Ne visada galima atlikti operaciją. Tačiau daugiau nei pusės tiriamųjų atveju navikai yra operuotini, po ko pajungiami kiti gydymo metodai, tokie kaip radioterapija ar chemoterapija.
Operacijos ir mitybos pagalba
Dėl su neprievalgiu ir operacija susijusios rizikos rekomenduojama, kad prieš chirurginę procedūrą būtų įvertintas visų sergančiųjų įmitimas. Nepakankamai įmitusių pacientų atveju reikia svarstyti apie perioperacinę mitybos terapiją. Tačiau yra verta pamąstyti, ar nevertėtų taikyti mitybos pagalbą minėtose 3 fazėse:
- priešoperacinėje,
- perioperacinėje,
- pooperacinėje.
Priešoperacinis ir perioperacinis laikotarpiai
Daugybės navikų rūšių atveju diagnozės nustatymo ir sprendimo dėl operacijos metu jau pasireiškia pirmieji paciento organizmo neprievalgio simptomai, daugiausia kūno masės netekimas. Tai sąlygoja pernelyg mažas suvartojamo maisto kiekis palyginus su jo poreikiu. Todėl yra svarbu palyginti anksti įtraukti pagalbinę mitybą, kurios tikslas yra aprūpinti pakankamu energijos ir baltymų kiekiu. Pagalbinė mityba yra taikoma likus daug laiko iki operacijos, ypač sergančiųjų, kuriems navikas yra išsidėstęs galvos, kaklo, skrandžio ir žarnyno srityse. Šiems ligoniams dažniausiai gresia neprievalgis ir su naviku susijęs išsekimas. Pagalbinės mitybos įvedimo priešoperaciniu laikotarpiu dėka sergantieji gali būti tinkamai paruošti operacijai ir užkirstas kelias jų įmitimo po operacijos pablogėjimui.
Pooperacinis laikotarpis
Pooperacinio laikotarpio metu gydymo tikslas yra sergančiojo grąžinimas prie normalaus funkcionavimo bei komplikacijų sumažinimas. Tuo metu organizmui reikia žymiai daugiau maistingųjų medžiagų, ypač baltymų, kurie vaidina svarbų vaidmenį žaizdų gijimo ir organizmo atsistatymo procese. Sergantieji nenoriai valgo, todėl tokiu metu yra gyvybiškai svarbu reguliariai stebėti sergančiojo mitybą ir esant reikalui įvesti medicininio mitybos preparatus. Tokiu metu yra labai naudingi per burną vartojami mitybos preparatai, ypač ligoniams, kurie tik iš dalies patenkina energijos poreikį tradicinės mitybos būdu.
Atitinkama mityba sumažina pooperacinių komplikacijų riziką, įskaitant:
- skatina pooperacinių žaizdų gijimą,
- sumažina pooperacinių komplikacijų atsiradimo riziką,
- sumažina metabolinių komplikacijų riziką,
- sutrumpina hospitalizavimo laiką.
Mitybos pagalba yra taip pat būtina pacientams, kuriems siekiant sunaikinti naviką buvo pašalinti organai (arba tam tikros jų dalys), atsakingi už maisto vartojimą, virškinimą arba pasisavinimą. Jeigu operacija buvo atlikta galvos arba kaklo srityje, dažniausiai jiems kyla problemų dėl kramtymo ir rijimo. Tuo tarpu pacientams, kuriems buvo operuoti virškinamojo trakto organai, dažnai atsiranda virškinimo ir pasisavinimo sutrikimų. Pagalbinės mitybos tikslas yra pateikti organizmui atitinkamą maistingųjų medžiagų kiekį.